IPB Style© Fisana

İçeriğe atla

  • Facebook ile giriş yap Twitter ile giriş yap OpenID ile giriş yap Windows Live ile giriş yap Log In with Google      Giriş Yap   
  • Kayıt Olun

   

Android Uygulamaları iPhone & iPad Uygulamaları Teknoloji Haberleri Android Oyunları Link Ekle Link Ekle
* * * * * 1 Oylar

4.5G Nedir, Nasıl Aktif Edilir, Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


No replies to this topic

#1 siirlerefendisi

    Administrator

  • Administrators
  • 9.282 Mesaj sayısı:
  • YerKonya

Gönderim tarihi: 02 / Nisan / 2016 / Cumartesi - 10:08

*
POPÜLER MESAJ!

Gönderilen Resim


4.5G sonunda Türkiye'de de kullanılmaya başlanmıştır. Daha hızlı internet erişimi sağlayan 4.5G beraberinde de birçok sıkıntıyı getirdi. 4.5G 300 mbps hızlara varan bir internet erişimi sağlayan yeni hizmettir. Peki bu hizmetin artıları ve eksileri nelerdir bunu yazacağım. Bilindiği üzere 1 Nisan gece 24'den sonra 4.5G hizmete girdi ve ilk denemeyi de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın yaptığı görüntülü görüşme ile başlamış oldu. Öncelikle cihazınızın 4.5G desteğinin olması lazım. iPhone kullananlar 5 ve üstü cihazlarda LTE desteği var önceki cihazlarında ne yazıkki yok. iPhone 5-5S-6-6S (Plus versiyonları dahil) ve iPhone SE kullanıcıları Ayarlardan --- Hücresel bölümüne girip oradan Ses ve Veri den LTE seçmeleri yeterlidir. hemen cihazlarının sol üst köşesinde yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere LTE yazısını görecektir. Samsung, LG ve diğer Android işletim sistemli cihaz sahipleri ise Menüden Ayarlara girip -----> Diğer Ağlar ----> Mobil Ağlar ------> Şebeke Modundan LTE/WCMDA/GSM seçmelidirler. bu ayar Android 5.1.1 üstü cihazlar için geçerlidir. Android her sürümde ayarların yerini değiştirdiği için önceki sürümlerde değişiklik gösterebilir Dikkat etmeniz gereken Mobil ağları bulup oradan şebeke modunu değiştireceksiniz. Ardından 5-10 saniye içinde sağ üst köşede 4G yazısını göreceksiniz.

Yukarıdaki resim kendi cihazıma ait olup Konya Ticaret Borsası (Fevzi Çakmak MH) çevresinde yaptığım test sonucudur. Test iPhone 5S cihazıyla yapılmıştır. Gördüğünüz üzere 87 MBPS hızına ulaşıyor. Peki bu hız bize neyi ifade ediyor. Bu hızın anlamı saniyede 12 mb dosya indirir demektir. yani bir dakikada 600 mb bir dosyayı indirmiş oluyorsunuz. Şimdi burada dikkat edin dediğim hususa gelince. Operatörler 4.5G için ekstra bir ücret talep etmedi. Mevcut internet paketlerimizi 4.5G'de kullanabilirsiniz dedi. Aslında bu üstü örtülü bir tuzaktır. Eğer dikkat edilmezse birkaç hafta içinde internet paketiniz bitebilir durma özelliği yoksa hiç hoş olmayacak faturalarla karşılaşabilirsiniz. Şimdi 4.5G internet sitelerini çok hızlı açabilir Facebook, Twitter Instagram gibi sitelerde gezmesi çok güzel olabilir ancak sizi bekleyen tehlike Youtube, Dailymotion vb. video siteleridir. Burada dikkat edilmesi gereken noktaya gelirsek eğer. Bu tip siteler bizlere video kalitesini sahip olduğumuz internetin hızında sunmaktadır. Eğer internetimiz yavaşsa bize düşük çözünürlükte videoyu gösteriyor, eğer internetimiz hızlıysa yüksek çözünürlükte videoları gösteriyor. Tüm bunları otomatik olarak yapıyor. Yani tamamiyle o anki ister mobil internet ister Wifi internet olsun aldığımız hıza göre 360P - 480P - 720P - 1080P ve üstü sunuyor. Yukarıdaki resimde hızımı görüyorsunuz 87 MBPS gibi müthiş bir hızda internete giriyor. Bunun anlamı şudur; A kişisi 4K HD kalitesinde bir video yükledi. Youtube bu videoyu herkese 4K olarak oynatmıyor. İnternet hızınız neyse kendi kalitesini otomatik düşürerek daha hızlı izlememiz için boyutunu değiştiriyor. Şimdi 4 dakikalık 4K ultra HD kalitesinde yüklenmiş bir videoyu ekseriyette internet hızlarımızın 8-10 mbps olduğu zamanlarda telefonlarımızdan 480p yada 720p olarak izliyorduk. Buda ortalama 50-100 mb arası bir boyut demekti. Hatta internetimiz yavaşsa 10-20 Mb demekti. Şimdi böyle bir hıza sahip olursanız bu videoyu yüklendiği formatta yani 4K kalitesinde izlersiniz bunun anlamı da 300-400 Mb bir boyut demektir.

Yani olayı şimdi yavaş yavaş çözmeye başladınız. eskiden hızımız düşük olduğu için 50-60 mb kotamız gidiyordu ama artık şimdi 300-400 mb kotamız gidecek. Yani ortalama 4 GB interneti olan birisi Youtubeden 4-5 dakikalık 10 video izledi mi kotası biter anlamına geliyor. Peki biz bunu fark edebilir miyiz. Ne yazıkki hayır biz bunu fark edemeyiz. Peki bu durumda neler yapmalıyız derseniz. Aşağıdaki maddelere uyarsanız daha az kotanız gidecektir ve ay bitmeden mağdur olmayacaksınız.

1- Youtube, Dailymotion, Myspace, Google, Yandex vs. vs. gibi video paylaşım sitelerinin cep telefonu için hazırladıklarını uygulamalarını kullanın ve Bu uygulamaları cep telefonlarınızı indirdikten sonra uygulamayı açıp ayarlarından video kalitesini otomatikten 480P kalitesine düşürün sakın ama sakın otomatik SEÇMEYİN.

2- Siz siz olun internete girdiğiniz sitelerdeki videoları izlerken yani uygulamalar dışında tarayıcıdan izlerken video penceresinin sağ alt köşesinde ayarları olur. O ayarlara tıklayıp video kalitesini otomatikten 480P ye düşürün. Yoksa yine süprizle karşılaşabilirsiniz. Eğer video Full HD yada 4K Ultra HD kalitesinde ise böyle bir internet hızında o kalitede izlemek zorunda kalırsınız.

3- Bundan sonra youtube gibi sitelere dosya yükleyen arkadaşlar lütfen yüklediğiniz dosyaların çözünürlüğünü başlığınızın sonuna eklerseniz çok iyi olur yani (480p-1080p- 4kHD) gibi bir notuda başlığının sonuna eklerseniz ona göre dikkat edemeyip izleyen arkadaşlar mağdur olmazlar.

4- Özellikle ama özellikle cepten video çekip gönderen arkadaşlar siz siz olun 4K video çekip yüklemeye çalışmayın. Çünkü size ufak bir örnek vereyim; iPhone 6s ile çekilen 1 dakikalık 30 FPS hızındaki 4K videolar 375 MB yer kaplıyor. 60 FPS hızında çekilen 1080P videolar 200 MB, 30 FPS hızında çekilen 1080P videolar 130 MB ve 30 FPS hızında çekilen 720P videolar 60 MB yer kaplıyor. Yani bugun piyasadaki en ucuz telefonaların formatı olan 720P videonun boyutunu gördüğünüz üzere sadece 1 dakikası 60 mb tutuyor.

Diyelim 4K çözünürlüğünde 1 dakika 10 saniyelik video çektiniz oda 400 mb tuttu. Ama sizin boyutundan haberiniz yok telefonunuz 4G çekiyor açtınız facebook'u paylaştınız Yukarıdaki resimde upload hızını görüyorsunuz 45.61 mbps bu demektir ki sadece 1 dakika sonra bu videoyu upload edersiniz. Farkında olmadan OOO yav 4.5G'de ne güzelmiş eskiden paylaşamadığım videolar ışık ışında yükleyip paylaşıyom acayip güzel oluyor dersiniz ama tabi arkada kotanızın uçtuğundan haberiniz yoktur :) Siz mutlu olurken 1 dakikalık kısa video yüzünden kotanızın 400 mb'ı bitmiş olur. Bu sadece1 dakikalık kısa bir videonun size vereceği zarardır. Eğer bu videonun boyutu 3-4 dakika yada daha fazla olursa o zaman internet paketinize elveda demekten başka çareniz kalmıyor. Eğer telefonunuzdan bir video çekip paylaşacaksanız boyutunu düşürüp çekip paylaşın. Gerçi yakında bunlar içinde bir uygulama çıkar düşük boyutlarda çekip paylaşan uygulamalar yayınlanır ama onlar yayınlanıncaya kadarda siz tedbiri elden bırakmayın.

Bunun dışında 4.5G her yönüyle hayatımız için büyük bir yeniliktir. Daha hızlı erişim daha hızlı paylaşım bizleri mutlu edecektir. Paylaştıklarımızın daha hızlı şekilde arkadaşlarımıza ulaştığını görmek daha mutlu edecektir. LÜTFEN BU YAZIMI PAYLAŞIN HABERİM İSTENİLDİĞİ GİBİ KOPYALANABİLİR BİLGİ PAYLAŞTIKÇA DEĞERLİDİR. HERKESİ BU KONUDA BİLGİLENDİRELİM. İSTEYEN ŞU SİTEDE ŞÖYLE BİRŞEY OKUDUM SENDE OKU DESİN İSTEYEN VARSA KENDİ SİTESİ KOPYALASIN YAZIMI RESMİMİ KENDİ SİTESİNE YAPIŞTIRIP KENDİ HABERİ GİBİ GÖSTERSİN FARK ETMEZ. BİR ŞEKİLDE İNSANLARIMIZLA BUNU PAYLAŞALIM ÖNEMLİ BİR KONU 4.5G GÜZEL OLDUĞU KADAR TEHLİKELİDİR. BEN KİMSENİN MAĞDUR OLMASINI İSTEMİYORUM SİZDE SEVDİKLERİNİZİN MAĞDUR OLMASINI İSTEMİYORSANIZ PAYLAŞIN


1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye

Google Sitemap Generator
Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle