IPB Style© Fisana

İçeriğe atla

  • Facebook ile giriş yap Twitter ile giriş yap OpenID ile giriş yap Windows Live ile giriş yap Log In with Google      Giriş Yap   
  • Kayıt Olun

   

Android Uygulamaları iPhone & iPad Uygulamaları Teknoloji Haberleri Android Oyunları Link Ekle Link Ekle
* * * * * 1 Oylar

Cep Telefonunda Yedek Parça Sektörü


No replies to this topic

#1 siirlerefendisi

    Administrator

  • Administrators
  • 9.282 Mesaj sayısı:
  • YerKonya

Gönderim tarihi: 13 / Kasım / 2014 / Perşembe - 11:42

Gönderilen Resim
Cep telefonunun ülkemizde kullanılmaya başlamasının üzerinden 20 yılı aşkın bir süre geçti. 23 Şubat 1994 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller ile GSM operatörü üzerinden cep telefonu ile ilk kez 'alo' dedi. Bir kaç hafta sonra da Türkiye'nin ilk operatörü Türkcell, hizmete girdi.
Cep telefonu başka hiç bir sektörde yaşanmamış bir ilerleme, yenileme ile insanları şaşırtan biçimde gelişti. 1994 yılında sadece sesli görüşme yapabildiğimiz, kapsama alanı son derece kısıtlı olan cep telefonları, bugün adeta bir bilgisayar işleviyle görüntülü görüşmeden, görüntülü mesajlaşmaya, internete erişimden, oyun oynamaya, yüksek çözünürlük video ve fotoğraf çekimine kadar bir çok konuda işimize yaramaktadır. Cep telefonu, artık sadece bir telefon değil, kamera, fotoğraf makinesi, bilgisayardır.

Yedek Parçalar Akilliphone de

Her teknoloji piyasaya çıktıktan sonra kullanım oranına göre bir hacimde yedek parça sektörünü de doğurur. Cep telefonları da ilk çıktığı günden beri yedek parça, aksesuar ve donanım sektörü yaratmış ve bu sektör ciddi yatırımlar, uluslararası markalar haline gelmiştir. Mobil cihazlarınızdaki yedek paraçları şimdi Akilliphone.com’da bulabiliyorsunuz

Cep telefonu yedek parçası denilince öncelikle batarya, ekran, hafıza kartları, kulaklık, her türlü devre, batarya kapağı gibi cep telefonunu oluşturan tüm ürünler akla gelir. Yedek parça sektöründe her türlü kalitede ve fiyatta ürün bulunabilmektedir.

Yedek parça sektörü, cep telefonu aksesuarı diyebileceğimiz, ekran filmleri, harici batarya ürünleri, hafıza kartları gibi ürünleri de kapsamaktadır.

Cep telefonları adeta bilgisayara dönüşünce smart phone (akıllı telefon) pazarı da büyüdü. Artık neredeyse tüm telefonlar akıllı telefon modeli oldu. Bu akıllı telefonlar işlevlerine, özelliklerine, markasına, piyasaya çıkış sürelerine göre fiyatlandırılmaktadır. Ancak, genel olarak bir çok insan için bütçeler zorlanıp, çok yüksek meblağlar ödenerek, cep telefonları satın alınmaktadır. Bu kadar yüksek ücretler ödenince de kullanıcı, cep telefonu arızalandığında yenisini almak yerine önce tamir yolunu seçmektedir.

Arızalanan bir cep telefonunun da tamir edilebilmesi için tamir parçasına ihtiyaç vardır. Çünkü teknolojisi gereği, cep telefonunun herhangi bir bileşeni arızalandığında bunu onarmak mümkün olmaz. Tamirat, ancak arızalı bileşenin, parçanın değiştirilmesiyle mümkün olur.

Cep telefonunda kimi arızalı parçalar kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebilir. Bunun için tamirciye gitmeye gerek yoktur. Örneğin değiştirilebilir bataryası arızalanan bir telefonu tamirciye götürmek yerine kullanıcı, genellikle internet siteleri üzerinden telefonuna uygun bir batarya bulur, satın alır ve arızalı bataryasını yenisiyle değiştirir. Bu durum, kulaklık, ekran ya da arka kapaklar, koruyucu kılıf, film, hafıza kartı gibi bir çok ürün için geçerlidir.

Bu da, cep telefonu yedek parçası satışında, tamirciye değil, son kullanıcıya telefon sahibine yönelik pazarlamayı doğurmuştur. Bir çok firma, internet üzerinden, bir telefon markası ya da bir çok telefon markası için çok çeşitli yedek parçaları satmaktadır. Bir çok yedek parça satışı yapan işyeri, tamircilerin satın alacağı değil, telefon sahiplerinin satın alacağı biçimde dekore edilmiş ve kentin işlek yerlerinde bulunan dükkanlarda hizmet vermektedir.

Cep telefonu yedek parçasına ihtiyaç duyduğunuzda, ya da tamirciye gittiğinizde hem satın alma yapacağınız internet sitesi ya da mağaza, hem de tamirci size iki seçenek sunar. Orijinal yedek parça ve yan sanayi. Elbette yan sanayi üretim yedek parçalar daha ucuzdur. Ancak, bu yan sanayi yedek parçalar da çeşit çeşit kalitelerdedir. Her sektörde olduğu gibi cep telefonu yedek parça sektörü de Çin üretimi mallarla kaliteyi oldukça çeşitlendirmiş, kalitesizliği de neredeyse dibe vurdurmuştur.

Özetle, cep telefonu yedek parça sektörü ciddi bir işkolu, çok ciddi iş adamlarının yatırım yaptığı bir sektördür. Her geçen gün gelişmekte, her geçen gün yedek parçaya olan ihtiyaç artmaktadır. Özellikle cep telefonu sahibi vatandaşlar, yedek parçayı kendileri satın alacaksa, güvenilir internet sitelerini, güvenilir markaları tercih etmelidir. Sadece fiyatlara bakarak yapılacak yedek parça alışverişi, telefonunuza zarar dahi verebilir.

Detaylı Bilgi İçin: http://www.akilliphone.com/reyonlar/yedek-parcalar-179


1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye

Google Sitemap Generator
Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle