IPB Style© Fisana

İçeriğe atla

  • Facebook ile giriş yap Twitter ile giriş yap OpenID ile giriş yap Windows Live ile giriş yap Log In with Google      Giriş Yap   
  • Kayıt Olun

   

Android Uygulamaları iPhone & iPad Uygulamaları Teknoloji Haberleri Android Oyunları Link Ekle Link Ekle
* * * * * 1 Oylar

Android OS 5.0 Lollipop Resme Duyuruldu

android os 5.0 android os lollipop android 5 google nexus 6 google nexus 9 samsung lg htc

No replies to this topic

#1 siirlerefendisi

    Administrator

  • Administrators
  • 9.282 Mesaj sayısı:
  • YerKonya

Gönderim tarihi: 17 / Ekim / 2014 / Cuma - 16:04

Gönderilen Resim


Google'ın en yeni mobil işletim sistemi Android OS'nin yeni sürümü 5.0 Lollipop resmen tanıtıldı. Google'ın en yeni iki akıllı cihazı Nexus 6 ve Nexus 9 ile birlikte tanıtılan Android OS 5.0'ın tüm yeni özelliklerini bu haberimizde paylaşacağız. Google'ın yeni cihazları Nexus 6 ve 9 modellerini bir sonraki haberimizde tanıtacağım. Öncelikle bu yeni versiyona geçecek cihazlar Nexus 4-5-7-10 serisi ve diğer firmaların Google Play Edition olarak geliştiriciler için özel olarak sunduğu cihazları olacak. Bunun dışındaki cihazlar firmaların kendisine ait olduğu için hangisinin hangi tarihte geçeceği bizzat yapacakları resmi açıklamalardan sonra netlik kazanacak. Android L kod adıyla tanıtılan yeni işletim sisteminin en belirgin özelliği Google üzerinde uzun süredir çalıştığı Material Desing tasarım dili dediği ikonlar ve görüntü konusundaki önemli yenilikleri yer alıyor. Material Desing dediğimiz özelliği ile HD kalitesinde daha net ve cam gibi ikonlar daha fazla renk seçenekleri Uygulamalarda daha pürüzsüz ve tutarlı renkleri ile kullanıcılara daha iyi bir tasarım sunma imkanı sağlıyor. Şimdilik geliştiricilere bu özellik kapalı ancak ilerleyen zamanlarda bu özellik onlara da sunulacak. Google bu özelliğe ilk olarak Android OS 3.0 honeycomb sürümünde denemişti ancak pek başarılı olamamıştı. Öyle olunca kaldırıp Android L sürümüne erteledi.

Yeni Android L ile gelen yeni özelliklerden ilki 64 bit işlemci mimarisine uygun optimize edilmiş bir sistem haline getirilmiş. Yakında yeni nesil Android cihazlarda görmeye başlayacağımız 64 bit işlemciler için artık Android L'de hazır olmuş oldu. Bunun dışında iOS 8 ile birlikte tanıdığımız ortak hesap özelliği ile aynı anda bir cihazınızdaki resim video müziklerinizi diğer cihazlarınızdan da erişebilecek mail sms gibi bilgilerinizi görebileceksiniz. Yine aynı şekilde size gelen bir bildirimi ayaladığınız tüm cihazlarınızda aynı anda görebileceksiniz. Ayrıca ön sezgisel özelliği ile farklı alternatifler sunarak aramalarda telefon bildirimlerinde farklı özellikler sunacak. Aynı Google'ın arama özelliği gibi size alternatifler sunacak. Bunların dışında en çok dikkat çeken ve önemli özelliği batarya konusunda önemli yenilikler getiriyor. Özellikle akıllı telefonların en büyük sıkıntısı şarj süresiydi. Her ne kadar batarya güçlü olsa da geri plandaki bildirimler internet oyun vs. derken hiçbiri bir günden fazla dayanmıyordu. Android L bu konuda önemli yenilikler yaparak batarya harcama konusunda tutumlu hale getirilmiş. Ayrıca bataryanız belli bir kademenin altına düştüğü dakika hemen pil koruma moduna geçerekten cihazınızın bataryasına göre size ekstradan 90 dakikaya kadar kullanma imkanı sağlıyor. Bildirim ekranının yönetimini yeni Android L artık tamamiyle size bırakarak gerek kilit ekranda gerekse bildirim ekranında ne görmek istiyorsanız onu koyabiliyorsunuz. Ayrıca cihazınızın çalınma yada kaybolma konsunda verilerinizi koruma altına alaraktan üçüncü kişilerin erişimine kapatmanızı sağlıyor.

Bunun dışında gerek bağlantı gerek performans gerekse grafik açısından önemli yenilikler sunan Android L namı değer Android OS 5.0 Lollipop üretici firmaların kendi arayüz ve uygulamalarıyla ne kadar daha değişecek yakında çıkaracakları cihazlarla ve güncelleyecekleri cihazlarla görmüş olacağız. Özellikle 64 bit işlemci mimarisini desteklemesiyle yeni bir iPhone - Android yarışı da başlamış olacak. Bakalım bu kadar yeni özelliğe karşı Apple nasıl bir yol izleyecek, ne tür cihazlar çıkartacak önümüzdeki sene göreceğiz. Yeni Android L'nin şimdilik Google'ın cihazları dışındaki üretici firmalara ait cihazlara ne zaman geleceği belli değil. Önümüzdeki aydan itibaren firmaların yeni Android L sürümüne geçiş tarihlerini açıklaması bekleniyor. Ancak şu var ki Aralıktan önce Android L güncellemesi yapacak bir firma olması beklenmiyor. En erken yılbaşına çıkması bekleniyor.


1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye

Google Sitemap Generator
Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle