IPB Style© Fisana

─░├žeri─če atla

• Facebook ile giri┼č yap Twitter ile giri┼č yap OpenID ile giri┼č yap Windows Live ile giri┼č yap Log In with Google      Giri┼č Yap   
  • Kay─▒t Olun

Android Uygulamalar─▒ iPhone & iPad Uygulamalar─▒ Teknoloji Haberleri Android Oyunlar─▒ Link Ekle Link Ekle
- - - - -

EB█ EYYUB EL-ENS┬R╬

No replies to this topic

#1 ErHaNG├╝L

• Mobildepocu
  • 1.812 Mesaj say─▒s─▒:
  • YerGebze

G├Ânderim tarihi: 17 / May─▒s / 2009 / Pazar - 21:14

EB█ EYYUB EL-ENS┬R╬

Medineli m├╝sl├╝manlardan ve hicret s─▒ras─▒nda Hz. Peygamber'i evinde misafir eden sahÔbţ.

Ebű Eyyűb HÔlid b. Zeyd el-Ensarţ en-NeccÔrţ (r.a.); EnsÔr'─▒n Hazrec kabilesinin NeccÔro─čullar─▒ koluna mensup olup, annesi Zehra binti Sa'd'd─▒r. Abd├╝lmuttalib'in vÔlidesi taraf─▒ndan Rasűlullah'la akraba olan Ebű Eyyűb, ikinci Akabe bey'at─▒nda haz─▒r bulunmu┼č, Rasűlullah'a iman etmi┼čtir (─░bn ─░shÔk, ─░bn Hi┼čÔm, es-Sţre, II, 100; ─░bn Sa'd, et-Tabakat, III, 484; ─░bn Abd├╝lberr, el-─░stiÔb, IV, 1606; ─░bn├╝'l-Esir, ▄sd├╝'l-GÔbe, VI, 25; ez-Zehebţ, Siyer A'lÔm├╝'n-N├╝belÔ, II, 288).

Medine, m├╝sl├╝manlar i├žin emin bir yer olduktan sonra Mekke'de Rasűlullah (s.a.s.) ile birka├ž m├╝sl├╝man kalm─▒┼čt─▒. Rasűlullah da hicret yolculu─čuna ├ž─▒k─▒nca bunu haber alan Ebű Eyyűb her g├╝n Medine'ye yak─▒n Hire ad verilen yerde onun yolunu g├Âzlerdi. NihÔyet Rasűlullah g├Âr├╝n├╝nce b├╝t├╝n Neccar'l─▒lar─▒ toplayarak Rasűlullah'─▒ kar┼č─▒lad─▒. B├╝t├╝n m├╝sl├╝manlar Rasűlullah'─▒ kendi evlerinde misafir etmek istiyordu. Bunun ├╝zerine Rasűlullah devesini serbest b─▒rakt─▒. Kusva adl─▒ bu deve Ebű Eyyűb'un evinin ├Ân├╝nde ├ž├Âkt├╝. Ebű Eyyűb bu olay─▒ ┼č├Âyle nakletmi┼čtir: "Rasűl-i Ekrem (s.a.s.) evimizin alt kat─▒na yerle┼čmi┼čti. Ben de ├╝st kattaki odada idim. Bir g├╝n yukar─▒dan yere bir miktar su d├Âk├╝lm├╝┼čt├╝. Suyun tavandan s─▒zarak Rasűlullah'─▒n ├╝zerine gelmemesi i├žin suyu bir bez par├žas─▒ ile kurutmaya ├žal─▒┼čt─▒k. Bunun ├╝zerine Rasűlullah'─▒n yan─▒na inip dedim ki: 'Ya Rasűlallah, senin bulundu─čun bir yerin ├╝st├╝nde bulunmak bize yak─▒┼čmaz, yukar─▒daki odaya te┼črif etmez misiniz?' Rasűlullah o g├╝nden sonra ├╝st kata ├ž─▒kt─▒" (M├╝slim, Sahih II, 192). Ebű Eyyűb ile zevcesi ▄mmi Eyyűb Rasűlullah'─▒n yeme─čini haz─▒rlard─▒. Bir g├╝n so─čanl─▒ bir yeme─či Rasűlullah yemeyip, "Onu yiyemedim, ├ž├╝nk├╝ bu yemekte so─čan oldu─čunu g├Ârd├╝m, ben ise so─čandan ho┼članmam; fakat siz isterseniz yiyin onu yemekte bir sak─▒nca yoktur'' demi┼č, Ebű Eyyűb da, "Ya Rasűlallah, sizin ho┼članmad─▒─č─▒n─▒z ┼čeyden biz de ho┼članmay─▒z" demi┼čtir (M├╝slim, Sahih, II, 198).

Rasűlullah, EnsÔr ile Muhacirler aras─▒nda ger├žekle┼čtirdi─či "karde┼člik" olay─▒nda Ebű Eyyűb'e karde┼č olarak Hz. Mus'ab b. Umeyr'i se├žmi┼čtir. Ebű Eyyűb'un evinde yedi ay kalan Rasűlullah'a Medine'de mihmandarl─▒k yapan Ebű Eyyűb, Bedir, Uhud, Hendek ve di─čer b├╝t├╝n gazvelerde Rasűlullah'─▒n yan─▒nda ─░slÔm cihad hareketlerine kat─▒lm─▒┼čt─▒r (─░bn Sa'd, et-Tabakat, 485; HÔkim, el-M├╝stedrek, III, 458; ez-Zehebţ, A'lÔm├╝'n-N├╝belÔ, 290).

Rasűlullah'─▒n vefÔt─▒ndan sonra da b├╝t├╝n gazÔlarda yer alm─▒┼čt─▒r. Hz. Ali'nin hilÔfeti d├Âneminde onunla birlikte HÔricilere kar┼č─▒ sava┼čm─▒┼čt─▒r. Hz. Ali'nin Medine'deki kaymakam─▒ olan Ebű Eyyűb'un Halid ve Muhammed adl─▒ iki o─člu, Umre ad─▒nda bir k─▒z─▒ vard─▒. Hz. Ali (r.a.) devrinden sonra Muaviye zaman─▒nda M─▒s─▒r'a gitti. M─▒s─▒r valisi bir ak┼čam namaz─▒na ge├ž kalm─▒┼čt─▒. O zaman namaz konusunda ├žok titiz davranan her sahÔbţ gibi Ebű Eyyűb ┼č├Âyle demi┼čtir: "Rasulullah'─▒n, '▄mmetim ak┼čam namaz─▒n─▒ y─▒ld─▒zlar─▒n g├Âky├╝z├╝n├╝ kaplamas─▒na kadar tehir etmedik├že hay─▒r ├╝zeredir, f─▒trat ├╝zeredir' dedi─čini duymad─▒n m─▒? " "Duydum" diyen Ukbe'ye, "O halde neden ak┼čam namaz─▒n─▒ geciktirdin?" diye sormu┼č; ├žok me┼čgul oldu─čunu s├Âyleyen Ukbe'ye ┼č├Âyle demi┼čtir: "Senin bu yapt─▒─č─▒n─▒ g├Ârerek, halk─▒n Rasűlullah da b├Âyle yapard─▒ zehÔb─▒na d├╝┼čmesinden endi┼če ederim" (Ahmed b. Hanbel, M├╝sned, IV, 147).

Rasűlullah (s.a.s.) ─░stanbul'un fethini ashÔb─▒na anlat─▒p, "─░stanbul elbette fetholunacakt─▒r; onu fetheden kumandan ne g├╝zel kumandan, onu fetheden asker ne g├╝zel askerdir" (Ahmed b. Hanbel, M├╝sned, IV, 335) diye m├╝jdelemi┼čtir. Hicrţ 52. y─▒lda Muaviye o─člu Yezid kumandas─▒ndaki m├╝sl├╝manlar ─░stanbul'u ku┼čatt─▒lar. ─░slÔm akţdesinin d├╝nyan─▒n d├Ârt bir yan─▒na yay─▒lmas─▒ husűsunda ├žok canl─▒ ve diri bir gayrete sahip olan m├╝sl├╝manlar ─░stanbul'un fethi ve ─░slÔm devletinin s─▒n─▒rlar─▒na dahil olmas─▒n─▒ ┼čiddetle arzuluyorlard─▒. Hz. Ebű Eyyűb el-EnsÔr─▒ bu seferin haz─▒rlanmas─▒ i├žin ├žok ├žal─▒┼čm─▒┼č ve sefere kar┼č─▒ ├ž─▒kanlara ├Â─č├╝tlerde bulunmu┼čtu. Uzun bir yolculuk yapan Ebű Eyyűb ya┼č─▒n─▒n ├žok ilerlemesinden dolay─▒ ─░stanbul'a yakla┼čt─▒klar─▒ bir s─▒rada hastalanm─▒┼č, Yezid'e, ├Âld├╝─č├╝ takdirde cenazesinin hemen g├Âm├╝lmeyerek ordunun varaca─č─▒ en ileri noktaya kadar g├Ât├╝r├╝lmesini ve o yerde g├Âm├╝lmesini vasiyyet etmi┼čti. Burada defnedilen Ebű Eyyűb m├╝sl├╝manlar─▒n ─░stanbul'da bir sembol├╝d├╝r. ─░stanbul, ashab devrinden ba┼člamak ├╝zere defalarca muhÔsara edilmi┼č, nihÔyet bu ┼čehri fethetmek 1453 y─▒l─▒nda Fatih'e nasip olmu┼čtur. Ebű Eyyűb'un ├Âl├╝m d├Â┼če─činde ┼ču hadisi rivÔyet etti─či zikredilir; "Bir insan CenÔb-─▒ Hakk'a bir ortak ko┼čmaks─▒z─▒n ruhunu teslim ederse, Allah onu cennete koyar."

Ki┼čili─či, AhlÔk─▒, Fazileti

Ebű Eyyűb'un fazţlet ve kemÔl itibariyle y├╝ksek bir makam─▒ vard─▒. Rasűlullah'─▒n e─čitiminden ge├žmi┼č bir sahÔbţ olarak onun s├╝nnetine ├žok ├Ânem verir, bir yanl─▒┼čl─▒k g├Ârd├╝─č├╝nde do─črusunu anlat─▒r, hemen s├╝nnetin uygulamas─▒na ├žal─▒┼č─▒rd─▒. ─░slÔm ordusu ─░stanbul'u ku┼čatt─▒─č─▒nda hastalanan Ebű Eyyűb, o hÔliyle bile Allah Rasűl├╝nden ┼ču hadisi nakletmi┼čtir: "Kostantiniyye surunun dibine sÔlih bir ki┼či g├Âm├╝lecektir." Umar─▒m ki o ki┼či ben olay─▒m (─░bn Abd Rabbţh, el-Ikd├╝'l Ferţd, II, 213). Ordu komutan─▒ Yezid Ebű Eyyűb'un tabutunu askerlerin ortas─▒na alm─▒┼č, askerler de ├žarp─▒┼čmalarda bu tabutu koruyarak ilerlemi┼člerdir. ─░stanbul surlar─▒n─▒ korumakta olan Bizans kumandan─▒ bu garib durumu g├Âr├╝nce, "Bu nedir?" diye sormu┼č, Yezid de, "Bu bizim peygamberimizin sahÔbisidir. Bize senin ├╝lkende i├žerilere do─čru g├Ât├╝r├╝l├╝p g├Âm├╝lmesini vasiyyet etti. Biz de onun bu iste─čini yerine getirece─čiz. " Bizans kumandan─▒: "Sen ne ak─▒ls─▒z adams─▒n. Sen d├Ân├╝p gidince biz onu k├Âpeklere yem ederiz." Yezid: "E─čer onun kabrini a├žt─▒─č─▒n─▒z─▒ veya cesedine bir┼čey yapt─▒─č─▒n─▒z─▒ duyacak olursam ben de b├╝t├╝n Suriye'de ├Âld├╝rmedik h─▒ristiyan, y─▒kmad─▒k kilise b─▒rak─▒rsam bu ├Âl├╝ye ikram─▒ma sebep olan zat-─▒ Peygamber'i (s.a.s.) inkÔr etmi┼č olay─▒m." Bunun ├╝zerine kumandan ┼č├Âyle demi┼čtir: " Ben onun kabrini elimden geldi─čince koruyaca─č─▒mÔ Mesih hakk─▒ i├žin s├Âz veriyorum." Surlar─▒n d─▒┼č─▒nda defnedilen Ebű Eyyűb'un kabrinin ├╝zerinde sonradan bir kubbe yap─▒lm─▒┼č ve bu m├╝barek adam─▒n kabri m├╝sl├╝manlar─▒n ve h─▒ristiyanlar─▒n sayg─▒ g├Âsterdikleri bir yer olarak korunmu┼čtur. Ebű Eyyűb el-Ensari hazretleri, Hayber sava┼č─▒ndan d├Ân├╝l├╝rken Rasűlullah'─▒n ├žad─▒r─▒n─▒n ├ževresinde kendili─činden b├╝t├╝n gece n├Âbet tutmu┼č, Rasűlullah onun i├žin, "Allah'─▒m, beni koruyarak geceledi─či gibi, sen de Ebű Eyyűb'u koru" diye dua etmi┼čtir (─░bn ─░shÔk, ─░bn Hi┼čÔm, es-Sire, III 354-355).

Habib b. Ebţ SÔbit'in nakletti─čine g├Âre, Ebű Eyyűb el-EnsÔr─▒ Muaviye'ye gidip bor├žlu oldu─čundan yak─▒narak yard─▒m istedi. Muaviye ona yard─▒m etmedi. Ebű Eyyűb, Muaviye'ye, "Rasűlullah'─▒n 'Benden sonra i┼č ba┼č─▒ndakilerden bencillik g├Âreceksiniz' diye buyurdu─čunu i┼čittim" dedi. Muaviye, "Peygamber efendimiz bunu s├Âylerken size de bir tavsiyede bulunmad─▒ m─▒?" dedi. Ebű Eyyűb, "Sabretmeyi tavsiye etti" dedi. Muaviye, "O halde siz de sabrediniz" deyince Ebű Eyyűb ona, "Vallahi bundan sonra senden hi├žbir istekte bulunmayaca─č─▒m" diyerek Hz. Ali'nin Basra valisi ─░bn AbbÔs'a gitmi┼č ve ─░bn AbbÔs evini ona tahsis etti─či gibi yirmi bin dirhem para vermi┼čti (Kenz├╝'l-UmmÔl, VII, 95). ─░mam Ahmed'den yap─▒lan bir nakle g├Âre Ebű Eyyűb ┼č├Âyle demi┼čtir: ''Kim Allah'a ortak ko┼čmadan ├Âl├╝rse, cennete gider" (el-BidÔye, VIII, 59).

Ebű Eyyűb, sava┼č meydan─▒nda ─░slÔm askerlerini a┼č─▒p Rumlara tek ba┼č─▒na sald─▒r─▒r, Rumlar─▒n i├žine kadar ilerler ve geri d├Ânerdi. Herkes onun kendini tehlikeye att─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi─činde de, "kendimizi tehlikeye atmak d├╝┼čmana h├╝cum etmek de─čil, as─▒l tehlike mallar─▒m─▒z─▒n bak─▒m─▒ ile u─čra┼č─▒p cihad─▒ terketmektir" demi┼čtir (BeyhÔki, IX, 99; ─░bn Kesir, I, 228).

SÔlim b. Abdullah'─▒n rivÔyetine g├Âre, Abdullah b. Ímer, onun d├╝─č├╝n├╝ne Ebű Eyyűb'u da ├ža─č─▒rm─▒┼č; Ebű Eyyűb, SÔlim'in evinin duvarlar─▒n─▒n ye┼čil perdelerle s├╝slenmi┼č oldu─čunu g├Âr├╝nce, "Siz de mi duvarlar─▒n─▒za perde as─▒yorsunuz" demi┼č, Abdullah b. Ímer de, "Ya Eba Eyyűb, kad─▒nlarla ba┼ča ├ž─▒kamad─▒k" diye cevap vermi┼č; bunun ├╝zerine Ebű Eyyűb "Pek ├žok kimse kad─▒nlarla basa ├ž─▒kamasa da senin ba┼ča ├ž─▒kamayaca─č─▒n─▒ ummazd─▒m. Ben ne sizin evinize girer, ne de yeme─činizi yerim" demi┼čtir (Kenz├╝'l-UmmÔl, VIII, 63).

Peygamber efendimizden ┼čunu rivÔyet etmi┼čtir:

''M├╝sl├╝man ki┼činin karde┼či ├╝zerinde yerine getirmesi gereken alt─▒ hakk─▒ vard─▒r. Bunlardan birini yapmad─▒─č─▒ zaman, alt─▒ hakk─▒ndan birini yerine getirmemi┼č olur: 1- Ona rastlad─▒─č─▒nda selÔm vermesi, 2- Onu yeme─če ├ža─č─▒rd─▒─č─▒ zaman dÔvetine icÔbet etmesi, 3- Aks─▒rd─▒─č─▒ zaman ona dua etmesi, 4- Hastaland─▒─č─▒ zaman ona u─čramas─▒, 5- Íld├╝─č├╝ zaman cenazesinde bulunmas─▒, 6- Kendisinden nasihat ve yol g├Âstermesini istedi─či zaman ona yol g├Âstermesi" (BuhÔri, el-Edeb, 134).

─░stanbul muhasaras─▒ s─▒ras─▒nda ┼čehid olan Ebű Eyyűb el-EnsÔr─▒ bug├╝n ─░stanbul'un Ey├╝p il├žesindeki Ey├╝b Sultan Camii avlusunda bulunan t├╝rbesinde yatmaktad─▒r. Kabri ile ilgili olarak, (bk. Taberţ, TÔrih, III 2324 ibn├╝'l-Esir, ▄sd├╝'l-đabe, V, 143; HÔf─▒z Huseyn b. Hacc─▒, Hadţkat├╝'l CevÔmţ, I, 243) adl─▒ kitaplarda s├Âzedilmektedir. T├╝rbesi y─▒llarca m├╝sl├╝manlar─▒n ziyaret yeri olmu┼čtur; bug├╝n de halk Ebű Eyyűb'un t├╝rbesini b├╝y├╝k kalabal─▒klar halinde ziyaret eder. II. Mahmud, Topkap─▒ Saray─▒ hazinesindeki Hz. Peygamber'e Ôit kutsal e┼čyadan "Kadem-i ┼čerif"i bu camiye koydurtmu┼čtur .

Sait KIZILIRMAK
“ALLAH'─▒n en çok sevdi─či kulu, di─čer kullar─▒n─▒n hay─▒r ve iyili─čini en çok isteyendir.”

Hazret-i Muhammed (Aleyhissalatu Vesselam)

Similar Topics

Similar topic not found

2 Kullan─▒c─▒ bu konuyu okuyor

0 ├╝ye, 2 ziyaret├ži, 0 gizli ├╝ye

Google Sitemap Generator
Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle