IPB Style© Fisana

İçeriğe atla

  • Facebook ile giriş yap Twitter ile giriş yap OpenID ile giriş yap Windows Live ile giriş yap Log In with Google      Giriş Yap   
  • Kayıt Olun

   

Android Uygulamaları iPhone & iPad Uygulamaları Teknoloji Haberleri Android Oyunları Link Ekle Link Ekle
* * * * * 1 Oylar

19 Mayıs 1919 Atatürk'ün Samsun'a Çıkışı - Gençlik ve Spor Bayramı

19 mayıs 1919 atatürkü anma bayramı gençlik ve spor bayramı 94. yılı atatürkü anma gençlik ve spor bayram milli bayram

No replies to this topic

#1 siirlerefendisi

    Administrator

  • Administrators
  • 9.282 Mesaj sayısı:
  • YerKonya

Gönderim tarihi: 19 / Nisan / 2013 / Cuma - 11:33

Büyük önde Mustafa Kemal Atatürk, öyle büyük insandı ki, Avrupa'nın hasta adam olarak nitelendirdiği Osmanlı'nın artık öldüğünü çok iyi biliyordu. 1.Dünya Savaşından sonra artık Osmanlı'nın tarihteki görevini tamamladığını ve bundan sonra Osmanlıyla devam edilemeyeceğini çok iyi bildiği için bir adım atması gerekiyordu. Çünkü Osmanlı sarayı içinde sadrazamlar gruplaşmıştı. Her Paşa farklı devletlerle işbirliği içerisinde hareket ediyor ve yine kendi çıkarları doğrultusunda ülkeyi peşkeş çekiyorlardı. Kimi paşalarda egolarını tatmin edercesine orduyu keyiflerince lojistik desteği olmadan savaşa sürüyordu.
Mustafa Kemal Atatürk ülkenin habire satıldığına gönlü razı olmuyordu. Buna karşılık Osmanlı Hanedanlığı hiçbir şey yapamıyor sadece seyretmek zorunda kalıyordu. Mustafa Kemal Atatürk gizliden yürüttüğü birlik beraberlik propagandasından yabancı devletlerin haberi olunca bir anda tüm gözlerin kendisine çevrilmesine neden olmuştu. Gerek sadrazam damat ibrahim paşanın baskısı gerekse itilaf devletlerinin baskısı sonucu padişah tarafından görevinden azline ve sürgüne gönderilme kararı alındı. Bunu duyan Atatürk hemen Bandırma Vapuruna atlayarak 16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul'dan yola çıkarak 19 Mayıs 1919'da Samsuna ayak basmıştır. Atatürk'ü orada büyük bir kalabalık karşılamıştır. Bu ayak basma ayrıca Kurtuluş Savaşının'da başlangıcı olmuştur. 3 yıl süren kurtuluş savaşının ardından Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Atatürk 1938'de bu günü Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmasını istemiştir. 7 Mart 1981 yılında'da Darbe hükümeti tarafından Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak adı değiştirilmiştir.


10 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 10 ziyaretçi, 0 gizli üye

Google Sitemap Generator
Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle