IPB Style© Fisana

İçeriğe atla

  • Facebook ile giriş yap Twitter ile giriş yap OpenID ile giriş yap Windows Live ile giriş yap Log In with Google      Giriş Yap   
  • Kayıt Olun

   

Android Uygulamaları iPhone & iPad Uygulamaları Teknoloji Haberleri Android Oyunları Link Ekle Link Ekle
- - - - -

Konya İli Bitki örtüsü


No replies to this topic

#1 siirlerefendisi

    Administrator

  • Administrators
  • 9.282 Mesaj sayısı:
  • YerKonya

Gönderim tarihi: 25 / Mart / 2008 / Salı - 17:55

KONYA İLİ BİTKİ RTS

Konya ilinde bulunduğu coğrafyanın özelliklerinden dolayı genelde karasal iklim şartları hüküm sürmektedir. Ancak yükseltinin iklim elemanlarından sıcaklık ve yağış üzerindeki etkileri de farklı olmuştur. Bu özellik ova tabanları ile dağlık ve yüksek kesimlerdeki bitki örtüsünü de farklılaşmasına etki etmiştir.

Yükseltiye bağlı olarak ova tabanında bozkırlar, yükseltilerde de ormanlar yer almaktadır. Ancak tuzlu ve acı sulu göllerin çevresinde jeolojik yapıya bağlı olarak meydana gelen tuzlu ve çorak topraklarda ise Halofitler yer alır.

Konya il sınırlarındaki geniş sahaların hakim bitki örtüsü bozkırdır. Ova tabanlarındaki iklim, toprak ve jeomarfolojik özelliklerin etkileri floraya yansımıştır. Ayrıca; ilk çağlardan itibaren insanlar tarafından, çeşitli sebeplerle tahrip edilmiş orman sahalarının yerinde de Antropojen Bozkırlar (stepler) oluşmuştur. Steplerin arasına serpilmiş çalı formasyonları görülmüştür.

Ovalardaki tarım sahalarında kültür bitkileri geniş yerler tutmaktadır. Bunların en önemlileri ise tahıllar, baklagiller ve şeker pancarıdır. Kültür bitkilerinin alanı % 64’tür. Bu oranı ile Türkiye’deki iller içerisinde tarım sahaları içinde fazla alana sahip iller arasında yer aşır.
Konya ili orman bakımından fakirdir. Yüzölçümünün ancak % 12’siormanlarla kaplıdır. Ova kenarlarından itibaren çalılık formasyonlardan sonra ormanlara geçilir.

Konya ilindeki ormanlarda ağaç türlerini şöyle sıralayabiliriz : karaçam, ardıç, titrek, kavak, sedir, göknar, lübnan sediri, mavi sedir, kasnak meşesi, saçlı meşesi mazi meşesi, tüylü meşe, fındık, palamut meşesi ve plantasyonla gelen sarıçan ağaç türleri görülmektedir.

Konya hudutları dahilindeki ormanlar, İç Anadolu yarı kurak ve Toroslar ardı iklim kuşağında bulunmaktadır. Bu yörelerin özelliği olarak yıllık yağışın düşük olması nedeniyle ormancılık çalışmalarında zorluklar çekilmektedir. Mevcut ağaç fidanlarında boy büyümeleri haliyle yavaş olmaktadır.

Konya'nın orman varlığını meydana getiren ağaç türleri, miktarlarına göre sırasıyla Karaçam, Meşe, Kızılçam, Ardış, Sedir ve Göknar'dır.

Konya İli'ndeki ormanlık sahalar şunlardır:
Beyşehir İlçesinde Kurucuova, Fadra,
Seydişehir İlçesinde: Ağaç Tepesi, Hadim İlçesinde: Kandevir, Gevne
Hüyük İlçesinde: İmrenler Yaylası,
Akşehir İlçesinde: Sultan Dağları,
Doğanhisar İlçesinde: Ketenlik; Deştiğin,
Ilgın İlçesinde:atak, iğil,
Kadınhanı İlçesinde: Kestel
Meram İlçesinde: Bağırsak Boğazı
Ereğli İlçesinde: Osman Köseli ve Yassı Kaya Köyleri civarında
Bozkır İlçesinde: Sarıot Yaylası
Akören İlçesinde: Alan Mevkilerinde bulunmaktadır.


1 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 1 ziyaretçi, 0 gizli üye

Google Sitemap Generator
Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle Link Ekle